Australia Day 2022 Honours List – Military Division

The Governor-General of the Commonwealth of Australia is His Excellency General (ret’d) the Honourable David Hurley today announced the traditional Australia Day Honours List.

“Congratulations to the outstanding Australians recognised in today’s Honours List. Collectively the recipients, whose achievements span community service, science and research, industry, sport, the arts and more, represent the strength and diversity of Australia,” General Hurley said.

“It has been a challenging couple of years and the recipients announced today are a reminder and reflection of the richness of spirit, selflessness and good in our community.

“The fact that the list includes the highest ever percentage of women is very encouraging and I look forward to this positive trend continuing. We will continue to increase awareness and encourage nominations for people from parts of our community that have been historically underrepresented.

“To the individuals being celebrated today; thank you for your contribution to Australia and congratulations on being recognised by your peers and your nation.

   

“To all Australians, please consider nominating someone outstanding from your community for recognition in the Order of Australia. The Order belongs to each of us and we each have a part to play. The only way a person can be recognised is for someone to nominate them.

 

OFFICER (AO) IN THE MILITARY DIVISION

Royal Australian Navy

Rear Admiral Jaimie Charles HATCHER DSC AM RAN
For distinguished service to the Australian Defence Force in senior command roles.

Australian Army

Major General Matthew William HALL AM CSC
For distinguished service and exceptional leadership as Chief of Staff, Headquarters Joint Operations Command, the Director Defence Intelligence Organisation and the Australian Military Representative to the North Atlantic Treaty Organization.

Royal Australian Air Force

Air Vice-Marshal Catherine Jane ROBERTS AM CSC
For distinguished service as Head Aerospace System Division and Head Air Force Capability.

 

MEMBER (AM) IN THE MILITARY DIVISION

Royal Australian Navy

Commodore Donald Leslie DEZENTJE CSM RAN
For exceptional service to the Royal Australian Navy in senior command positions in the fields of aviation and personnel management.

Commodore Braddon John WHEELER RAN
For exceptional service to the Royal Australian Navy in senior command positions.
Australian Army

Major General Susan May COYLE CSC DSM
For exceptional performance of duty as the Commander Joint Task Force 633 on Operation ACCORDION from January to November 2020.

Brigadier Gavin Harrower DUNCAN DSC
For exceptional service to the Australian Defence Force in the fields of organisational change and cultural reform, and strategic military responses development.

Brigadier Nicole LONGLEY
For exceptional service as Director Logistics – Army, Director General Supply Chain Branch and Deputy Head of Joint Support Services Division.

Warrant Officer Grant Stephen McFARLANE OAM
For exceptional service in senior Regimental Sergeant Major appointments, particularly as Regimental Sergeant Major of the Army.

Colonel Penelope Anne SAULTRY CSC
For exceptional service to the Australian Defence Force in law and international jurisprudence.

Colonel Griffith Charles THOMAS
For exceptional service to the Australian Defence Force in people capability development.
Royal Australian Air Force

Air Commodore Davin James AUGUSTINE CSM
For exceptional service in training development, organisational reform, and strategic workforce management for the Australian Defence Force.

Group Captain James Philip BADGERY
For exceptional service to the Australian Defence Force in aerospace capability development.

Air Commodore Jacqueline Elissa CHURCHILL
For exceptional service to the Australian Defence Force in aerospace acquisition and sustainment.

Wing Commander Michel-Louise DEVINE CSM
For exceptional service in aviation medicine and in the health intelligence response to COVID-19.

Air Commodore Gregory John FRISINA
For exceptional service in flying training, aviation training implementation, and personnel administration for the Australian Defence Force.

Group Captain Adrian Bernard MASO
For exceptional service to the Australian Defence Force in air combat capability development.

Warrant Officer Raylee Sue SCOTT
For exceptional service to the Australian Defence Force in personnel and cultural development, change management and executive support.

Warrant Officer Stephen Francis WEAVER
For exceptional service to the Australian Defence Force in physical training development and Indigenous cultural advancement.

MEDAL (OAM) IN THE MILITARY DIVISION

Royal Australian Navy

Warrant Officer Chad BUHLMANN
For meritorious performance of duty in the fields of Maritime Explosive Ordnance Disposal and Clearance Diving.

Warrant Officer Dane Lawson FIELD
For meritorious performance of duty in the field of Naval Engineering.

Chief Petty Officer Janelle Margaret SCRASE
For meritorious service in the field of personnel management in the Royal Australian Navy.

Captain Troy VAN TIENHOVEN RAN
For meritorious service to the Royal Australian Navy in the fields of Maritime Command and Training.

Warrant Officer Tagan James WRIGHT
For meritorious service in the field of maritime Communications and Information Systems capability support.

Australian Army

Warrant Officer Class One Bradley Norman FOSTER CSM
For meritorious service in Instructor and Company Sergeant Major appointments at the Royal Military College Duntroon; the Officer Cadet School of New Zealand; and the 6th Battalion, the Royal Australian Regiment.

Captain Dennis Ralph MAGENNIS
For meritorious service as the Manager of the Australian Army Military Intelligence Museum, and as the Regimental Sergeant Major.

Warrant Officer Class One Lee MALONEY
For meritorious service in support of the Australian Army CH-47 Chinook capability.

Warrant Officer Class One Mark Jason NEWELL
For meritorious service as a Warrant Officer Class One, Operator Unit Supply serving in Special Operations Command and Army Headquarters.

Warrant Officer Class One David Carl POULSEN
For meritorious service as the Artificer Sergeant Major of the 7th Combat Service Support Battalion and Artificer Sergeant Major for the Land Maintenance System within the Directorate of Technical Regulation and Evaluation – Army.

Warrant Officer Class One Andrew Stephen REMIN CSM
For meritorious service in ab initio Officer Training for the Australian Defence Force.

 

Distinguished and Conspicuous awards

DISTINGUISHED SERVICE CROSS (DSC)

Australian Army

Major General Christopher Antony FIELD AM CSC
For distinguished command and leadership in warlike operations as the Deputy Commanding General – Operations, United States Army Central and on operational service in the Middle East Region over the period March 2020 to October 2021.

 

DISTINGUISHED SERVICE MEDAL (DSM)

Australian Army

Lieutenant Colonel M
For distinguished leadership in warlike operations as a Task Force Commander on Operation OKRA from July to December 2020.

Brigadier Edward John SMEATON
For distinguished leadership in warlike operations as the North Atlantic Treaty Organisation Deputy Branch Head Operational Sustainment, Resolute Support Mission and Commander Task Group Afghanistan from December 2019 to October 2020.

Captain T
For distinguished leadership in warlike operations as the Special Operations Advisory Team Commander, enabling the 1st Iraqi Special Operations Forces Brigade, as part of a deployed Task Force on Operation OKRA from June to December 2020.

 

COMMENDATION FOR DISTINGUISHED SERVICE

Australian Army

Major A
For distinguished performance of duties in warlike operations as Deputy Commander and Director of Operations of a deployed Task Force in support of Operations AUGURY, OKRA, and HIGHROAD from April to December 2020.

Colonel Anthony Gawain DUUS CSC
For distinguished performance of duties in warlike conditions while as the Chief of Current Plans, Combined Joint Task Force Headquarters of Operation INHERENT RESOLVE, while force assigned to Operation OKRA from 18 November 2019 to 14 October 2020, Iraq and Kuwait.

Major General Stephen John JOBSON AM CSC
For distinguished performance of duties in warlike operations as the North Atlantic Treaty Organisation Chief Combined Joint Operations (CJ3), Resolute Support Mission on Operation HIGHROAD from December 2019 to October 2020.

Brigadier Simon Timothy JOHNSTONE CSC
For distinguished performance of duties in warlike operations as the Director of Strategy and Plans Combined Joint Force Operation Inherent Resolve and the Australian Senior National Representative on Operation OKRA from November 2019 to December 2020.

Colonel M
For distinguished performance of duties in warlike operations as the Director of Logistics, North Atlantic Treaty Organisation Special Operations Component Command – Afghanistan, Operation HIGHROAD from September 2019 to September 2020.

Lance Corporal M
For distinguished performance of duties in warlike operations as a lead advisor within the Special Operations Advisory Team, enabling the 1st Iraqi Special Operations Forces Brigade, as part of a deployed Task Force on Operation OKRA from June to December 2020.

Colonel Eric Matheus MODDERMAN
For distinguished performance of duties in warlike operations as the Senior Advisor to the Deputy Minister of Support in the Ministry of Interior Affairs, Kabul, Afghanistan during Operation HIGHROAD from September 2019 to September 2020.

Colonel James Howard MURRAY
For distinguished performance of duties in warlike operations as the Deputy Commander Train Advise and Assist Command – South, Kandahar, Afghanistan on Operation HIGHROAD from January to October 2020.

Colonel Spencer B NORRIS
For distinguished performance of duties in warlike operations as the staff officer Combined Joint Operations, Plans and Training, Combined Security Transition Command – Afghanistan in Kabul, Afghanistan on Operation Highroad from January to December 2020.

Private O
For distinguished performance of duties in warlike operations as the Intelligence Plans Manager and Targets Manager of a deployed Task Force under Operations AUGURY and OKRA from April to December 2020.

Brigadier Jane Maree SPALDING AM
For distinguished performance of duties in warlike operations as the Commander Task Group Afghanistan on Operation HIGHROAD in Afghanistan from August 2018 to March 2019.

 

BAR TO THE CONSPICUOUS SERVICE CROSS (CSC and Bar)

Royal Australian Navy

Captain Simon John BATEMAN CSC RAN
For outstanding achievement in the development of the Australia-India bilateral defence relationship as the Australian Defence Adviser to India.

Commodore Craig Douglas BOURKE CSC RAN
For outstanding devotion to duty to the Royal Australian Navy in the management of major shipbuilding programs.

Australian Army

Major General Kathryn Jane CAMPBELL AO CSC (Retd)
For outstanding achievement as the Commander of the 2nd Division
Royal Australian Navy

Captain Dean Robert COMMONS RAN
For outstanding achievement in reforming intelligence support for Australian Defence Force operations.

Commander Kelly Anne HAYWOOD RAN
For outstanding achievement as the Navy Women’s Strategic Advisor.

Commander Michael John HOLMAN RAN
For outstanding achievement as the Senior Health Intelligence Analyst, Department of Defence.

Captain Katherine Ella TINDALL RAN
For outstanding achievement in Australian Defence Force strategic health policy and leadership of the Defence coronavirus (COVID-19) pandemic response.

Australian Army

Lieutenant Colonel Tracy Merlene ALLISON
For outstanding devotion to duty in the personnel management of Army’s Senior Officers.

Lieutenant Colonel Jeremy BECHTEL
For outstanding achievement as Staff Officer Grade One Current Networks.

Captain Jyra Ayita BLAKE-WALLER
For outstanding achievement as a Nursing Officer deployed with Joint Task Unit 629.2.3 Health Support Unit 1 during Operation COVID-19 ASSIST.

Lieutenant Colonel Gareth Richard BOWERING
For outstanding achievement as the officer in charge of the Operation Asia-Pacific Economic Cooperation 2018 ASSIST Liaison Advice and Assistance Joint Task Group.

Major General Justin Frederick ELLWOOD DSC AM
For outstanding achievement as Commander of the 1st Division, Commander Joint Task Force 637 and Commander Deployable Joint Force Headquarters.

Lieutenant Colonel Dean James FALVEY
For outstanding achievement in the development of armoured fighting vehicle capabilities in the Australian Army.

Lieutenant Colonel Damon Carl HIGGINBOTHAM
For outstanding achievement as Commanding Officer Health Support Unit 1 deployed to Victoria during Operation COVID-19 ASSIST.

Colonel David Graham HUGHES
For outstanding achievement as the Colonel Plans of the 2nd Division from January 2018 until December 2020 and as Commander Joint Task Group 629.5.

Colonel Roger James McMURRAY
For outstanding achievement as the Colonel Operations of the Headquarters Forces Command Operations Branch.

Lieutenant Colonel Kenneth Royston MARTIN
For outstanding achievement as Deputy Director Preparedness Requirements in the reform of Defence preparedness policy, direction and governance.

Major O
For outstanding achievement in Counter Weapons of Mass Destruction capability development for the Australian Defence Force.

Lieutenant Colonel Samuel Keith PADMAN
For outstanding achievement as the Staff Officer Grade One, Centre for Australian Army Leadership, Headquarters Royal Military College of Australia.

Major General Cheryl Ann PEARCE AM
For outstanding achievement as the Force Commander, United Nations Peacekeeping Force in Cyprus from 2019 to 2021.

Colonel Robin Charles SMITH
For outstanding achievement as the Staff Officer Grade One and Director Robotic and Autonomous Systems Implementation and Coordination Office, Future Land Warfare Branch, Army Headquarters.

Colonel Edmund Francis WUNSCH
For outstanding achievement as Commandant Defence Command Support Training Centre.

Royal Australian Air Force

Squadron Leader Melita Helen BEACHLEY
For outstanding achievement in professional military education, training development, and implementation for the Royal Australian Air Force.

Pilot Officer Valdi CHAIN
For outstanding achievement in capability development for the Australian Defence Force.

Sergeant Taran Robert DIAMOND
For outstanding achievement in air combat armament development for the Australian Defence Force.

Squadron Leader Kenneth John EDWARDS
For outstanding achievement in the infrastructure redevelopment of Royal Australian Air Force Base Tindal.

Flight Sergeant Edward Mark HARVEY
For outstanding achievement in international relations as the Assistant Air Force Attaché – Jakarta.

Squadron Leader David John SAVINA CSM
For outstanding achievement in E-7A Wedgetail airborne early warning and control capability development for the Australian Defence Force.

 

CONSPICUOUS SERVICE MEDAL

Royal Australian Navy

Chief Petty Officer Bradley Francis BESSELL
For meritorious achievement and contributions to the Marine Technician Initial Employment Training Project Team, HMAS Cerberus.

Lieutenant Commander Kate CARRIAGE RAN
For meritorious devotion to duty as the Naval Aviation Systems Program Office Deputy Chief Engineer between January 2019 and December 2020.

Lieutenant Commander Katey Ann D’COSTA RAN
For meritorious devotion to duty as the Executive Officer of HMAS Harman during Operation Bushfire Assist and the COVID-19 pandemic in 2020.

Petty Officer Paul Anthony DE KEIZER
For meritorious devotion to duty as the Propulsion Supervisor for HMAS Choules.

Petty Officer Thai-Britney Jade DEMOS
For meritorious devotion to duty during the establishment of the Navy Cryptologic Operator workforce capability within Fleet Command.

Petty Officer Christopher David GAMBLE
For meritorious devotion to duty as an instructor in the field of Navy Survivability and Ship Safety.

Commander Brandon Justin IKIMAU RAN
For meritorious devotion to duty in the fields of Navy Health and Amphibious Task Group operations.

Lieutenant Michael David LORING RAN
For meritorious devotion to duty as the Staff Officer Safety in Shore Force.

Lieutenant Sarah Rachael LUCINSKY RAN
For meritorious devotion to duty as the Intelligence Officer in HMAS Parramatta.

Petty Officer Douglas Kristan ROWAN
For meritorious achievement in project management at Fleet Support Unit – South East.

Leading Seaman Tenielle Katherine WALTER
For meritorious achievement as the Catering Supervisor and Victualler in HMAS Sirius during REGIONAL PRESENCE DEPLOYMENT 2020.

Australian Army

Sergeant Paul Andrew BURGAN
For meritorious achievement as Sergeant Incident Management, Headquarters Forces Command.

Warrant Officer Class Two Ian Robert CLAPSON
For meritorious achievement as a Range Control Officer and Technical Warrant Officer, Directorate of Operations and Training Area Management South Queensland.

Major James Rohan ELING
For meritorious achievement as a Joint Task Group 629.2 Strategic Planner supporting Emergency Management Victoria State Control Centre during Operation COVID 19 ASSIST .

Warrant Officer Class Two Graham Douglas GRIESHABER
For meritorious devotion to duty as the Operations Warrant Officer of the Royal Military College of Australia.

Lieutenant Colonel Daniel Peter HAUSER
For meritorious achievement as the Assistant Defence Adviser Singapore and Brunei and Defence Adviser Brunei which significantly advances Australia’s defence relationship with Brunei.

Warrant Officer Class Two Danny Trevor JACOBSEN
For meritorious achievement in the performance of duty as the Company Sergeant Major, Charlie Company, 51st Battalion, Far North Queensland Regiment.

Warrant Officer Class Two Samuel Anthony JENKINS
For meritorious achievement in the design and development of digital safety processes for Army’s current and future land-based fires.

Warrant Officer Class Two Aaron Robert JOHNSTON
For meritorious devotion to duty as the Senior Instructor and Subject Matter Expert Army Combative, Headquarters 7th Combat Brigade.

Captain Cameron Alexander LAING
For meritorious devotion to duty as the Project Engineer for Fiji Projects at the 19th Chief Engineer Works.

Lieutenant Colonel David Laurence MARSHALL
For meritorious devotion to duty in engineering and airworthiness management for the MRH90 helicopter at the Army Aviation Systems Program Office.

Colonel John Marton MOLNAR
For meritorious achievement in the state emergency response to the Coronavirus pandemic in Victoria as the Senior Australian Defence Force Advisor to the State Control Centre.

Warrant Officer Class Two David Andrew OWEN
For meritorious devotion to duty as the Artificer Sergeant Major of the 4th Regiment, Royal Australian Artillery.

Signaller P
For meritorious devotion to duty as a Communications Technician in Theatre Communications Group Rotation Ten on Operation ACCORDION from March to September 2020.

Warrant Officer Class Two Joseph Howard PEDLER
For meritorious achievement leading Indigenous Engagement within the Australian Army while serving at the 7th Battalion, the Royal Australian Regiment, in 2018 and 2019.

Lieutenant Colonel Samuel James WAITE
For meritorious devotion to duty as Commander Australian Contingent Operation MAZURKA and Chief of Operations of the Multinational Force and Observers, from 21 January 2020 to 8 February 2021.

Royal Australian Air Force

Squadron Leader Daniel James BAILEY
For meritorious devotion to duty in P-8A operational mission system management for the Royal Australian Air Force.

Wing Commander Callum Ross CARMICHAEL
For meritorious achievement in cyber operations in Headquarters Joint Operations Command for the Australian Defence Force.

Flight Sergeant Damian Andrew GARDINER
For meritorious achievement in F-35A Lightning II stealth fighter maintenance management at Number 3 Squadron for the Royal Australian Air Force.

Wing Commander Samuel Ian HARKISS CSC
For meritorious achievement in enhancing the Australian Defence Force’s future maritime strike capability.

Wing Commander Lynette Jayne HORNE
For meritorious achievement in support of development and management of the Delamere Air Weapons Range.

Squadron Leader Kathleen Maree KENNEDY
For meritorious devotion to duty in development and implementation of the Royal Australian Air Force’s professional development portal as the inaugural Content Manager.

Wing Commander M
For meritorious devotion to duty during introduction of F- 35 Lightning II air combat training operations at Number 2 Operational Conversion Unit for the Royal Australian Air Force.

Squadron Leader Rebecca Lynette OLSEN
For meritorious achievement as the Staff Officer Grade Two Satellite Operations at the Defence Network Operations Centre, Chief Information Officer Group.

Sergeant Peter William OWENS
For meritorious achievement in radio frequency countermeasures development and electronic warfare specialist support for Australian Defence Force airborne platforms.

Wing Commander Howard ROBY
For meritorious devotion to duty in aeromedical evacuation for the Royal Australian Air Force.

Squadron Leader Breanna SHARP
For meritorious achievement in F-35A Lightening II Joint Strike Fighter logistics management and governance for the Royal Australian Air Force.

Sergeant Jason Wayne THOMAS
For meritorious devotion to duty in sustainment of Air Traffic Management systems at the Surveillance and Control Systems Program Office.

 

For their contribution in support of Australia’s response to the COVID-19 pandemic.

MEMBER (AM) IN THE MILITARY DIVISION

Wing Commander Michel-Louise DEVINE CSM

 

CONSPICUOUS SERVICE CROSS (CSC)

Commander Michael John HOLMAN RAN Captain Katherine Ella TINDALL RAN

Captain Jyra Ayita BLAKE-WALLER

Lieutenant Colonel Damon Carl HIGGINBOTHAM Colonel David Graham HUGHES

 

CONSPICUOUS SERVICE MEDAL (CSM)

Lieutenant Commander Katey Ann D’COSTA RAN Major James Rohan ELING

Colonel John Marton MOLNAR

Squadron Leader Rebecca Lynette OLSEN

 

Composite image – An Army Red Beret drops from the sky with the Australian National Flag and the sun sets behind the Australian White Ensign on HMAS Armidale (II). ANF photo by Petty Officer Phil Cullinan. Ensign photo by Petty Officer Yuri Ramsey.


 
.

    .  
...
...
. .
4760 Total Views 2 Views Today

Posted by Brian Hartigan

Managing Editor Contact Publishing Pty Ltd PO Box 3091 Minnamurra NSW 2533 AUSTRALIA

Leave a Reply

Your email address will not be published.